Hasta Görüşleri

Emine Yıldırım Merhaba ben Emine Yıldırım. 26 Haziran 2020’de paratiroid nakli oldum. Nakilsonrasındaki 3 ayda bütün kullandığım ilaçları bıraktım. Önceleri karnımda çok şişlikoluyordu, nakil sonrasında karın şişliğim geçti. Kilo veremiyordum 2 kilo kendiliğindenverdim. Eskiden çok çabuk yoruluyordum ve gücüm kuvvetim yoktu. Eski kuvvetim yerinegeldi yorulmuyorum artık. Eskiden evin içinde zorlanarak gezerdim artık bunların hepsigeçti. Kullandığım ilaçlardan dolayı midem ağrırdı artık midem de ağrımıyor. Başta Erhanhocam olmak üzere, Başak hanıma ve hocamızın tüm ekibine çoooooookkk teşekkürederim. Emeği geçen herkese çok dua ediyorum.

Emine Yıldırım

 

Yaklaşık 20 yıl önce geçirmiş olduğum zorlu bir tiroid ameliyatı sonucu paratiroidlerim alınmıştı. Kalsiyum ilaçları ile o dönem tanıştım ve tam anlamıyla kabus gibiydi. Sonrasında düzenli ilaç kullanımıyla şikayetlerim normale döndü fakat her gün ilaç kullanıyor olmak çok zor bir durum. İlaç kullandığımda kanda kalsiyum değerlerim normal olmasına rağmen vücudumda hissettiğim bazı olumsuz şeyler nakil sonrasında yavaş yavaş kaybolmaya başladı. En önemlisi de iki aydır hiç ilaç kullanmıyorum ve hiçbir şikayetim yok. Bu güzel şey elimden kayıp gidecek diye hala korkularım var o nedenle bu yorumu mümkün olduğunca ötelemek istedim. Nitekim ben de böyle bir hasta yorumu ile Erhan hocayı bulmuştum. Paratiroid naklinin varlığından haberim yoktu ve acaba var mıdır diye internette arama yaparken nakil olan bir hastanın olumlu yorumları sonucunda Prof. Dr. Erhan Ayşan hocamıza ulaştım. Kendisine tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum. Minnettarım. Ayrıca sabrı ve güler yüzü için Başak hanıma da teşekkür ediyorum.

SAFİYE BİNAY

 

Senelerdir vücudumda halsizlik, yorgunluk, ağrılar hissediyordum. Birçok doktora gittim ama sıkıntılarımı tedavi edecek bir yöntem bulamadılar. Birçok ilaç kullandım hiçbir işe yaramadı, ta ki Trabzon’daki doktorum kalsiyum değerimin çok kadar düşük olduğunu fark edene kadar. Fark ettiğinde hemen boğazımdan ultrason istedi paratiroid hormonlarımın çalışmadığının ya da alındığından şüphelendi ve nitekim şüpheleri de doğru çıktı. On sene önce beni guatr ameliyatı yapan doktor nodüllerimle birlikte paratiroid dokularımı da almış. Trabzon’daki doktorum bana İstanbul’da paratiroid nakli yapan Prof. Dr. Erhan Ayşan’ı önerdi. Ben de kararlıydım bu nakili olmak istiyordum çünkü artık iş yapamaz hale gelmiştim. Kasılmalarım artmaya başlamıştı. Erzincan’a evime döndüğümde etrafımdaki insanlara paratiroid naklinin olduğunu söylediğimde kimse bana inanmadı. “Olur mu öyle bir şey seni kandırmışlar, stresten böylesin” dediler. Ama ben ümidimi yitirmedim. İnternetten Erhan hocayı buldum ve randevu alıp İstanbul’a yanına gittim. Bütün tetkiklerimi yaptığında oda Trabzon’daki doktorumla aynı kanıya vardı paratiroid bezlerim alınmıştı. Senelerden beri çektiğim ağrıların nedeni buymuş meğer. Nakil için bütün tetkikler yapıldı iki gün içinde nakilim yapıldı. Bir gün hastanede yattım ve taburcu oldum. Nakilin tutması için yorulmamam, stres sıkıntıdan uzak durmam gerektiğini söyledi doktorum. Bir ay bir bekleme süremiz oldu ve sonunda tahliller çok iyi çıktı ve nakil tutmuştu. Nakilin tuttuğunu ben de kendi vücudumdan anlayabiliyordum. Eskisi gibi ağrılarım, kasılmalarım, yorgunluk hissim yoktu. Tahlillerimi Erzincan’da yaptırdım ve Erhan hocaya gönderdim. Sonuçların çok iyi olduğunu söyledi ve tüm ilaçlarım bıraktım. Kendisine çok minnettarım beni ağrılarımdan kurtardı. Tekrar tekrar sayın Prof. Dr. Erhan Ayşan hocama çok teşekkür ederim.

FATMA KAR

 

65 yaşındayım, 35 yıl önce tiroid ameliyatım sırasında yanlışlıkla paratiroid bezlerim alındı. Yıllarca her gün düzenli ilaç kullandım. Günlük hayatımı sürdürürken her şeye çok dikkat etmeme ve düzenli ilaç kullanmama rağmen yaşım ilerledikçe kasılmalarım ve ağrılarım artmaya başladı. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesinde Prof. Dr. Erhan Ayşan tarafından Mart-2019 tarihinde paratiroid nakli yapıldı. Nakil ameliyatım sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Hastanede 1 gece kaldım. Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde hiçbir problem yaşamadım. Nakil olduktan sonra Prof. Dr. Erhan Ayşan hoca beni sürekli arayıp ilgilendi, durumum hakkında bilgi aldı, bir şeye ihtiyaç duyup duymadığımı sordu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ameliyattan yaklaşık 1 ay kadar sonra yapılan kontrollerimde kalsiyum değerlerim yükselmişti. Ameliyattan sonra kendimi çok rahat hissetmeye başladım. Metabolizmam normal çalışmaya başladı. Öncesinde kilo problemi yaşıyordum, spor yapsam da, yediklerime dikkat etsem de kilo veremiyordum ancak nakil sonrası normale döndüm. Kemiklerim taşıdığı yük kilo vermeye başlamamla birlikte azaldı. Nakil sonrasında ilaçları önce azalttım. Sonrasında tamamen bıraktım. Bu hastalığı yaşayan herkese nakil yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Erhan hoca ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

DİLBER BEKTAŞ

 

18 yıl önce bir guatr ameliyatı geçirdim ve bu operasyonda paratiroid bezlerimin yanlışlıkla alındığı söylendi. Ameliyat sonrası yoğun bir şekilde kalsiyum tedavisine başlamak zorunda kaldım. 18 yıldır kalsiyum ilaçları kullanıyorum ama son bir yıldır ilaçlar tek başına yeterli olmamaya başladı. Dolayısıyla pek çok kez hastaneye yatarak damar yolundan serumla kalsiyum yüklemeleri yapıldı. Bu durum hayatımı zorlaştırdı. 4 çocuğum var ve hayat benim için çok zor olmaya başladı. Doktorumun tavsiyesiyle paratiroid nakli konusunu araştırdım. Bu naklin dünyada sadece 3 merkez tarafından yapıldığını öğrendim. Karın içine naklin ise ilk kez Türkiye’de ve Prof. Dr. Erhan Ayşan tarafından yapıldığını duydum. Yeditepe Üniversitesinden kendisine randevu alarak gittim. Bana ne yapılacağını, nakilden sonra nelere dikkat etmem gerektiğini anlattı. Nakil başarılı olmazsa hiçbir kaybımın olmayacağını, hatta tekrar nakil olma şansımın olduğunu öğrenince düşünmeden bu işlemi kabul ettim. Kısa bir operasyonla sağlığıma kavuştum. Şimdi ilaçlarımın hepsini bıraktım. Mutluyum ve aileme daha fazla vakit ayırabiliyorum. Prof. Dr. Erhan Ayşan ve ekibine teşekkür ederim.

İLKNUR YEŞİL

 

Geçirdiğim tiroid ameliyatı sonrası paratiroid bezlerim alınmış ve bundan sonra sürekli kalsiyum düşüklüğü yaşamaya başladım. Önce haplarla tedavi oldum, günde aldığım hap sayısı 20’yi buluyordu. Bunlar da yetmeyince damar yoluyla paratiroid hormonu kullanmaya başladım. Bu ilacı hem bulması çok zor, hem de çok pahalı, devlet de karşılamıyor. İlaç almadığımda kasılmalarım felç hali gibiydi. Tavsiye üzerine Prof. Dr. Erhan Ayşan’a ulaştım ve nakil oldum. Elhamdülillah simdi bütün sıkıntılarımın %90’nı geçti. Paratirod hormonunu bıraktığım gibi şu an da sadece iki tane hap kullanıyorum. Dr. Erhan Hocamıza teşekkürlerimi iletiyorum yolunuz açık olsun.

HATİCE KAYA

 

2015 yılında total tiroidektomi ameliyatı sonrasında paratiroid yetmezliği teşhisi aldım ve ilaç kullanmaya başladım. O tarihten itibaren tedavi ile düzelmeyen halsizlik, yorgunluk ve buna bağlı ruhsal problemlerim oldu. Araştırmalarım sonucunda Erhan Hoca ile tanıştım ve nakil oldum. Şu anda beni çok etkileyen halsizlik ve yorgunluk şikayetlerim yok oldu, hayat kalitem arttı ve daha önce bağımlı olduğum ilaçlara ihtiyacım son buldu. Prof. Dr. Erhan Ayşan ve ekibine uyguladıkları tedavi yoluyla bana ve benim gibi hastalara umut oldukları için çok teşekkür ederim.

Dr. Eda Oflaz (Adli Tıp Uzmanı)

 

Merhaba, 2017 yılında tiroid ameliyatımdan sonra çok zor günler yaşamaya başladım. Bu ameliyatta paratiroid bezlerim alınmış. Kızım 8 aylıktı henüz emziriyordum, ameliyatımın dördüncü günü idi, büyük komaya girdim o günden beri kalsiyum takviyeleri hiç çıkmadı hayatımdan ama içsem de kendimi iyi ve enerjik hissetmiyordum. Sık sık acile gitmeler, hastanede yatmalar saymakla bitmez, tam bir kâbus. Erhan Hocamla tanıştım ve hayatımın dönüm noktası oldu. Nakil olalı 1 ay oldu, ilacı bırakalı 1 hafta. Hiçbir şekilde takviye kalsiyum vs. kullanmıyorum. O kötü günlerin stresini üzerimden henüz atamamış olsam da zamanla bu kötü psikolojiden kurtulacağım eminim, tıpkı ilaçlarımdan kurtulduğum gibi. Tüm paratiroid hastalarına nakil öneriyorum, kesinlikle 1 gün bile beklemeyin sağlığınıza kavuşmak için. Erhan hocama minnettarım iyi ki tanımışım, hala irtibattayız. Hocama güvenim sonsuz ve tabi ki Yeditepe ekibine. Daha yazacak çok şeyim var ama site almaz  Bu hastalığı çeken herkese Allah şifa versin ve bir an önce Erhan Hoca ile tanıştırsın. Saygı ve sevgilerimle.

CANAN ŞENSÖZ

 

2016 yılında Metastazik Tiroid Ca teşhisi aldım ve tiroid bezim ameliyatla alındı. Ertesi gün vücudumun birçok yerinde başlayan karıncalanma ve uyuşma problemi sebebiyle yapılan tahlillerde paratiroid bezlerimin çalışmamasına bağlı olarak kalsiyum kaybı gelişmiş. O tarihten beri kalsiyum ihtiyacımı ilaçlarla karşılıyorum ve maalesef bu da böbrek problemlerine sebep oluyor. Bu esnada Erhan Bey ile tanıştık ve kendisi 2018 yılında ilk naklimi gerçekleştirdi. İlk nakilden sonuç alamadığımız için bu yıl tekrar denedik. 10 gün önce daha farklı bir yöntemle naklim gerçekleşti. Bu kez daha da umutluyum çünkü kalsiyum ihtiyacım şimdiden azalmaya başladı. Prof. Dr. Erhan Ayşan’a yakın ilgisi ve özeni için ve tüm Yeditepe İhtisas Hastanesi çalışanlarına destekleri için teşekkür ediyorum.

DENİZ ÖZKIRAY

 

4 yıl önce Urfa’da tiroidimde nodüller sebebiyle ameliyat oldum. Ameliyatta çıkartılan parçanın sonucu da iyi gelmesine rağmen ameliyattan sonra ellerimde uyuşmalar, büzüşmeler, her yerimde ağrılar olmaya başladı. Birkaç kez acil servise giderek damardan serum aldım. Doktorum bana söylemedi ama paratiroitlerim alınmış ve bu yüzden ağrılar çekiyormuşum. Son aylarda şikayetlerimin çok artması üzerine Harran Üniversitesinden bir hoca bana Erhan hocanın adını verdi. İnternet üzerinden kendisi ile tanıştım, nakil olmak istediğimi söyledim. Urfa’dan İstanbul’a geldim naklim yapıldı. Bir gece hastanede kaldım, ertesi gün evime döndüm. Allah’a şükür şimdi çok iyiyim. Prof. Erhan hocaya teşekkür ederim.

AYSEL YILDIZOĞULLARI

 

Merhabalar ben Güldöne Aknehir. 30 yasındayım. Hatayın Reyhanlı ilçesinde yaşıyorum.
4 çocuk annesiyim. 2018 yılında graves ameliyatı oldum ve ameliyattan sonra hayatım
resmen kabusa döndü. Ne olduğunu bilemediğim vücudumda kırgınlıklar yaşıyordum ve
doktorlar da bir teşhis koyamadılar. Sonradan öğrendim ki ameliyatta paratiroid bezlerim
zarar görmüş. Kalsyum düşüklüğü teşhisi kondu. Hayatım gitgide daha da zorlaşmaya
başladı. Kalsyum haplarının sayısı gün be gün arttı. Günde 20 tane kalsyum hapı içtiğim
zamanlar oldu. 2019 yılında neredeyse her gün acillik oluyordum. Damardan kalsyum
yüklemeye başlamışlardı. Çocuklarıma bakamıyordum artık. Sürekli bir halsizlik, kırgınlık,
kasılmalar, hayatım bitmiş durumdaydı. Bir gün internete girdim ve paratroid yetmezliği
diye yazdım. Karşıma Erhan Ayşan hocam çıktı ve bana resmen hayat oldu.
Okuduğumda Erhan hocamın Türkiye’de ilk ve tek paratiroit nakli yapan kişi olduğunu
öğrendim. Erhan hocamın Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesinde görev yaptığını
öğrendim ve hemen randevu aldım. Hataydan İstanbula gittim. Erhan hocam ilk
muayenesini yaptı, bana nakil yapılabileceğini söyledi. 26.11.2019'da naklimi
gerçekleştirdi. Ve Allah’a şükür nakilim başarıyla sonuçlandı. 19.12.2019’da kalsyum
ilaçlarımı tamamen bıraktım ve çocuklarımla, ailemle daha çok vakit geçirmeye
başladım. Eski hayatıma, sağlıklı günlerime döndüm. Başta doktorum Prof. Erhan Ayşan
hocama, paratiroid nakil asistanı Başak hanıma, Yeditepe Koşuyolu Hastanesi
çalışanlarına, hastane yönetimine ilgilerinden dolayı sonsuz şükranlarımı ve minnetlerimi
sunuyorum. Sizleri çok seviyorum. Allah’ım sizden razı olsun.

GÜLDÖNE AKNEHİR